Handmade in Silesia

Handmade in Silesia

Handmade to sposób na nudę i zestandaryzowanie oferowane przez markowe sieciówki. To nowa jakość, świeże pomysły i formaty oraz pewność, że zyskujemy produkt, który jest niepowtarzalny.

0
Handmade in Silesia

Pod koniec 2015 roku Amazon – największa platforma sprzedaży internetowej na świecie – postanowił zainwestować w nową kategorię produktów, tworzonych w 100% własnoręcznie. Skąd bierze się ta popularność handmade?

Według badania Trendscouting w serwisie zakupowym Zalando, wśród trendów modowych na 2016 rok będą widoczne zwłaszcza dwa: unisex oraz handmade. To drugie wyrażenie już od dobrych kilku lat jest słowem-kluczem nie tylko w branży odzieżowej, ale także wnętrzarskiej, zabawkarskiej czy kosmetycznej.

Rękodzieło przestało być kojarzone z folklorem i artykułami rodem z Cepelii, a ręcznie wytwarzane produkty wychodzą poza świąteczne jarmarki do internetowych sklepów i stylowych showroomów.

Handmade to sposób na nudę i zestandaryzowanie oferowane przez markowe sieciówki. To nowa jakość, świeże pomysły i formaty oraz pewność, że zyskujemy produkt, który jest niepowtarzalny. Rękodzieło świetnie wykorzystuje naszą potrzebę indywidualizmu, wyróżnienia się i życia na swój sposób.

Pasja czy pomysł na biznes?

Popularność handmade podbijają instytucje prowadzące różnego rodzaju warsztaty czy internet, gdzie znajdziemy tutoriale (poradniki) tłumaczące, jak zrobić coś samemu. Na Śląsku możemy zapisać się na warsztaty z m.in. scrapbookingu, decoupage, metaloplastyki, filcowania, ceramiki, tworzenia witraży, projektowania meblu lub biżuterii, krawiectwa, sitodruku czy linorytu.

Stowarzyszenie Forum Ceramików w Gliwicach, katowickie spółdzielnie socjalne Dekato i Rybka, cieszyńskie centrum warsztatowe Parostatek, siemianowicka Pracownia Twórcza Artko czy chorzowska Pracownia Działań Twórczych to tylko kilka z prężnie działających tutaj instytucji aktywizujących śląską społeczność. Ich rozwojowi dodatkowo sprzyjają programy wsparte unijnymi środkami (np. projekt Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, zrealizowany przez Rudzką Akademię Rozwoju).

Kto więc zajmuje się rękodziełem? Obok wymienionych, wyspecjalizowanych instytucji oraz profesjonalistów, którzy tworzeniem zajmują się zawodowo, możemy wyróżnić także grupę amatorów, która w rękodziele znajduje sposób na rozwijanie swoich talentów oraz zarabianie pieniędzy. W historiach autorów często pojawiają się takie motywy jak aktywizacja zawodowa czy zmiana wartości związanych z pracą, wywołana na przykład przejściem na urlop macierzyński.

Czasem ich lokalny biznes może dać początek znanej, ogólnokrajowej marce. Siostry Chmielewskie (Polaquito) wyszły ze swoją patriotyczną modą daleko poza rodzinne Zabrze, a biżuteria Anny Dziubek, tworzona w Tychach, jest dzisiaj sprzedawana w modnych butikach w całej Polsce (By Dziubeka).

Czy handmade się opłaca?

Biorąc pod uwagę nieustającą popularność produktów handmade, ludzie upatrują w nich źródła niezłego zarobku. Jednak obok kosztów prowadzenia własnej działalności, produkcji oryginalnych artykułów, autorzy spotykają się też czasem z podejściem, że produkt niemarkowy powinien kosztować… mniej.

– Ludzie sprawdzają w sieci, ile kosztują tkaniny i oczekują, że po tej cenie otrzymają ręcznie robiony produkt – tłumaczy z żalem Sabina, chorzowianka, która sprzedaje szyte przez siebie dekoracje dla domu. – W ogóle nie wliczają w to mojej pracy, pomysłu. A ja prowadzę jeszcze działalność, która wiąże się przecież z dodatkowymi kosztami.

Na szczęście takich przypadków jest coraz mniej. Obok potrzeby wyróżnienia się oryginalnym produktem, rośnie też konsumencka świadomość. Wiemy, że jeśli chcemy mieć lepszą jakość, zagwarantowane bezpieczeństwo użytkowania towaru – będziemy musieli za nie zapłacić.

Gdy już jesteśmy pewni oryginalnego pomysłu na rękodzielniczy biznes, przychodzi nam zmierzyć się z kosztami promocji swojej marki i rozwiązań sprzedażowych. Dlatego wielu twórców sięga po wsparcie serwisów internetowych, które w zamian za prowizję od zakupu przedmiotu, oferują bazę klientów i narzędzia do sprzedaży internetowej.

Przełomowym rokiem dla rozwoju rękodzieła był 2005, kiedy na rynku amerykańskim powstał serwis etsy.com, skupiający autorów rękodzieła. W tym samym roku w Polsce powstały znane dzisiaj amatorom wytworów handmade pakamera.pl i decobaazar.com. Wymieniony na wstępie Amazon oferuje rękodzielnikom możliwość dotarcia do 250 milionów użytkowników na całym świecie!

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ