Pociąg do Chin

Pociąg do Chin

0

Ponad trzy lata temu, w kwietniu 2013 roku, do Łodzi przyjechał pierwszy ekspres, którego bieg rozpoczął się Chengdu w Chinach. Przywiózł do Polski wiele chińskich produktów. W dwa lata później, w sierpniu 2015 roku, z Łodzi wyjechał pierwszy pociąg z polskimi towarami (piwo, soki, woda mineralna, wyroby cukiernicze, nabiał) i zawiózł je prosto do Chin. A wszystko za sprawą Tomasza Grzelaka.

Tomasz Grzelak, prezes firmy Hatransu, po pokonaniu wielu przeszkód i przeciwności losu, uruchomił ekspresową kolej na trasie Polska (Łódź) – Chiny (Chengdu). Tym samym, otwarto bramy Europy dla Chin.

Trasa trwa 12 dni i mierzy prawie 10 tysięcy kilometrów. Rozpoczyna się w Łodzi Olechów, a kończy w stolicy prowincji Syczuan, Chenegdu (południowo – zachodnie Chiny). Ekspres przywozi do naszego kraju głównie elektronikę, sprzęt AGD, tekstylia i obuwie. Z Polski wysyłane są obecnie głównie produkty spożywcze, choć coraz więcej firm z różnorodnych gałęzi handlu, jest zainteresowanych współpracą z krajem z drugiego krańca Ziemi. Obecnie, co tydzień, odbywają się dwa wyjazdy ekspresu tak z Polski, jak i z Chin.

Pociąg ma status priorytowego i składa się z 41 kontenerów. Po drodze zatrzymuje się jedynie na przełęczy Ałatau, gdzie odbywa się przeładunek na platformy dostosowane do innych standardów torowisk kolejowych w Kazachstanie, Rosji, Białorusi, a także w terminalu w Małaszewicach, gdzie następuje ponowny przeładunek na platformy jeżdżące po torach typu zachodnioeuropejskich (w tym polskich) sieci kolejowych.

Pociągiem zarządza firma Hatrans Logistics. Przygotowania do wyjazdu pierwszego pociągu trwały dwa lata. Wszystko było możliwe dzięki przychylności władz Chin, które chciały otworzyć nowy Jedwabny Szlak na miarę XXI wieku. W ramach tego projektu, w kontaktach Państwa Środka i Unii Europejskiej, Polska odgrywa ważną rolę przez wzgląd na swoje położenie. Nasz kraj leży na trasie najkrótszego i zarazem najtańszego i bezpiecznego politycznie szlaku.

W ramach realizacji projektu Nowego Szlaku Jedwabnego, zaplanowano budowę i unowocześnienie infrastruktury kolejowej, dróg, portów lądowych, lotnisk, ropociągów, gazociągów, sieci telekomunikacyjnych. Tym samym, pod Łodzią do końca 2017 roku ma powstać terminal obsługujący eksport i import towarów na linii Polska – Chiny. Dzięki temu, na atrakcyjne towary z Chin, przedsiębiorcy i handlowcy nie będą już musieli czekać od półtora do dwóch i więcej miesięcy, a zaledwie (niespełna) dwa tygodnie.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ