Kobiece wnętrze z porcelany

Kobiece wnętrze z porcelany

0

Mawiają, że porcelana nadaje prestiż i w związku z tradycją szanujących się domów, należy ją mieć. Słynna chińska, miśnieńska czy duńska porcelana, zwana niejednokrotnie białym złotem i nieraz od niego droższa, zdobi nie tylko stoły w jadalniach czy stoliki kawowe w salonach, ale i wypełnia półki pod postacią różnorodnych figurek. Przekazywana z pokolenia na pokolenie symbolizuje dobrobyt i wysoką pozycję społeczną danej rodziny.

W komodach czy na półkach w rodzinnych domach można spotkać się z wazonikami, figurkami zwierząt, baletnic czy scenkami rodzajowymi. Wszystkie te figurki są małymi dziełami sztuki i reprezentują zazwyczaj romantyczny lub sielski wizerunek. Dlatego też, tak interesująca staje się kolekcja Jessici Harrison, która postanowiła właśnie przy pomocy już istniejących porcelanowych figurek kobiecych podważyć stereotypy dotyczące ciała.

Figurki przedstawiają ładne i drobne ciała kobiet. Elementem nowatorskim, a zarazem szokującym są ozdoby pod postacią tatuaży, wnętrzności czy anatomicznych szczegółów poszczególnych części ciała. Artystka przerabiając gotowe figurki, chciała umożliwić czynny udział w rozkładzie swojego ciała danej postaci, która zastygła w konkretnej pozie, w konkretnym stroju.

Kolekcja tych niezwykłych figurek nawiązuje do próby przeobrażenia znaczeniowego ozdób z porcelany, jak i nauki, którą jest anatomia. Artystka podkreśla, że z ironią podeszła do stereotypowego ,,dobrego gustu” właścicieli ozdób porcelanowych. Postacie kobiet, zatrzymane w chwili mdłej, błogiej nicości, ubrane w piękne, ale niewygodne suknie, kontrastują z tatuażami pokrywającymi dekolty i ramiona czy z chirurgiczną precyzją zaznaczonymi mięśniami, wnętrznościami, kośćmi i ścięgnami dłoni, rąk, twarzy. Wszystko po to, by walczyć z męską domeną anatomii, w której ciało kobiety jest ukazane jedynie od strony organów rozrodczych, gdy ich wnętrze, tak bardzo cielesne i nieatrakcyjne, nadal w publicznym mniemaniu nie istnieje, jest sferą tabu.

Oprócz serii figurek z porcelany, artystka posiada w swoim dorobku jedwabne szale z wzorami mięśni i kości czy figurki glinianych, kanciastych dziewczyn w stylu pin-up. Wystawę różnorodnych jej dzieł można zobaczyć na wystawie „Ceramix” w paryskim La Maison Rouge do 05.06.2016 r.

Więcej o autorce i jej twórczości można znaleźć TUTAJ.

Kolekcja: Figurki z tatuażami   Figurki z wnętrznościami

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ