Dzień pełen żartów

Dzień pełen żartów

0

Co roku, w wielu krajach 1 kwietnia obchodzony jest jako dzień żartów i kawałów, a także fałszywych informacji (zwykle zabawnych lub kontrowersyjnych) podawanych do publicznej wiadomości. Tego dnia swobodnie można innych wprowadzać w błąd, robić psikusy czy ,,miłe” niespodzianki. Prima aprilis uważaj, bo się pomylisz!

Prima aprilis to z języka łacińskiego, dosłownie 1 kwietnia. W innych krajach przyjęły się różne nazwy określające dzień żartów: np. w Wielkiej Brytanii – Dzień Głupców, we Francji – Dzień kwietniowej ryby, w Portugalii – Dzień kłamstwa, w Rosji – Dzień Śmiechu, na Litwie – Dzień kłamcy.

Pochodzenie tego święta nie jest ustalone. Istnieje natomiast wiele hipotez. Jedna z nich głosi, iż Prima Aprilis wywodzi się z Perskiej tradycji Sizdah Bedar, czyli święta radości i solidarności, które obchodzono od 536 r. p. n. e. Inna zakłada, iż jest to pochodna jednego z kwietniowych świąt rzymskich, prawdopodobnie z uroczystości Cerealiów obchodzonych 19 kwietnia. Tego dnia, wierni prosili boginię Cererę o „prima aprilis”, czyli urodzajny kwiecień. Według jeszcze innej hipotezy, uważa się, że dzień żartów pochodzi z czasów święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok. Część historyków uważa natomiast, iż Prima Aprilis wywodzi się z Francji, gdzie w XVI w. wprowadzono nowy kalendarz, według którego Nowy rok zaczął przypadać na pierwszego stycznia, a nie jak wcześniej 1 kwietnia. Tym, którzy nie dawali wiary na taką zmianę, robiono kawały, nazywając „kwietniowymi głupcami”. Jeszcze inna z hipotez zakłada, iż święto to, znane od średniowiecza, związane jest z urodzinami Judasza Iskarioty (który zdradził Jezusa), przypadające na 1 kwietnia. Stąd też skojarzenia z kłamstwem, obłudą, fałszem.

W Polsce Prima Aprilis pojawił się w XVI wieku, ale dopiero od wieku XVII był rozpowszechniony w całym kraju i obchodzony w podobnej formie, która pozostała do dziś. Obyczaj dotarł do nas z Europy Zachodniej przez Niemcy. Od początków istnienia tego święta w Polsce, obchodzono je radośnie: opowiadano sobie zmyślone historie, robiono dowcipy i kawały.

Jak pisał polski poeta, Wacław Potocki:

„Prima Aprilis, albo najpierwszy dzień kwietnia. Do rozmaitych żartów moda staroletnia!”

 

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ