Wings for Life World Run – pobiegnij dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run – pobiegnij dla tych, którzy nie mogą

0

Już 8 maja rusza kolejna edycja niezwykłego wyścigu, w którym biorą udział ludzie na całym świecie. Wings for Life World Run, czyli osoby na wózkach inwalidzkich i biegacze, stają ramię w ramię na linii startu. 

Międzynarodowa organizacja Wings for Life, typu non – profit, zajmuje się i wspiera badania na całym świecie dotyczące urazów i sposobów wyleczenia rdzenia kręgowego.

Uraz rdzenia kręgowego wpływa nie tylko na zdolność poruszania kończynami, ale także wywołuje liczne komplikacje zdrowotne m.in. przewlekły ból trwający miesiącami, a nawet latami, zaburzenia pęcherza moczowego czy problemy z termoregulacją.

W ramach licznych działań, organizowany jest Wings for Life World Run, czyli wydarzenie dla każdego, kto dysponuje zwykłym, przeznaczonym do codziennego użytku wózkiem oraz sprawnymi nogami.

Najbliższy bieg wystartuje na całym świecie o 11:00 UTC (13:00 czasu polskiego, miejsce – Poznań). Zasada jest prosta – ważna jest linia startu i bieg wzdłuż trasy, która jest również drogą ucieczki przed tzw. samochodem META. Gdy ten wyprzedzi biegacza, kończy on swój bieg, jednak nie zabawę, która na dobre zaczyna się tuż po wejściu do autobusów powrotnych zawożących wszystkich na start, gdzie można świętować. Samochód META stopniowo zwiększa tempo jazdy do czasu, aż dogoni ostatniego biegacza.

By wziąć udział w tym globalnym biegu, wystarczy mieć zwykły wózek (musi mieć z tyłu dwa duże koła o średnicy od 20” do 26”, dwa małe koła z przodu o średnicy 3”-7” i dwie obręcze napędowe i hamulce) i chwilę czasu, aby się zarejestrować. Można też zabrać ze sobą przyjaciół. Każdy uczestnik wpłaca wpisowe, które jest równocześnie cegiełką wspomagającą badania organizacji Wings for Life nad urazami kręgosłupa. W ten sposób nie tylko można wziąć udział w super zabawie, ale i wspomóc globalne działania na rzecz rozwoju sposobów leczenia ludzkiego kręgosłupa.

HISTORIA BIEGU

Wszystko zaczęło się od prostego pomysłu w 2012 roku: „Co jeśli udałoby się poderwać do biegu cały świat? Wszystkich, wszędzie, tego samego dnia, o tej samej porze. Bieg na ogromną skalę, do końca którego wytrwa tylko jeden biegacz. Światowy bieg. Czy to możliwe?” Jak widać, okazało się, że tak.

4 maja 2014 roku w Globalnym Centrum Zarządzania, zlokalizowanym w austriackiej miejscowości Spielberg, zebrał się zespół ekspertów odpowiedzialnych za pomiar czasu oraz kwestie techniczne, medialne i komunikacyjne biegu.

Start pierwszego biegu rozwiał wszelkie wątpliwości organizacyjne. Do Globalnego Centrum Zarządzania zaczęły napływać dane, zdjęcia i historie z całego świata. Tego dnia zwycięzców było naprawdę wielu – od pierwszego dogonionego uczestnika w Hennebont we Francji, przez wyjątkowo zabawną „różową tancerkę” w Austrii, aż po drużyny biegnące w Australii, RPA, Kanadzie i Polsce – i wszyscy chętnie dzielili się swoimi sukcesami na platformach społecznościowych.

Od samego początku, głównym celem Wings for Life World Run było zachęcenie jak największej liczby osób do wspólnego biegu o tej samej porze. W związku z tym, w 2015 roku, wprowadzono Selfie Run, które umożliwia biegaczom, którzy nie mogli pojawić się w żadnej z oficjalnych lokalizacji, dołączenie do globalnej akcji za pośrednictwem aplikacji Wings for Life World Run.

Najlepszym momentem dla wielu uczestników jest koniec biegu, gdy są wyprzedzani przez Samochody META prowadzone przez dobrze znane twarze kierowców rajdowych czy Formuły 1.

W ciągu dwóch lat od powstania Wings for Life World Run w 40 różnych lokalizacjach wystartowało 136 677 osób. Zebrano także ponad 7 milionów euro na badania nad urazami rdzenia kręgowego prowadzone na całym świecie.

Więcej o akcji można przeczytać na oficjalnej stronie imprezy.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ